slider slider slider

Helski Dom dawniej

Helski Dom
ul. Wiejska 82
Hel 84-150
tel. 48 882 817 772

Helski Dom ulokowany jest w ciągu historycznej zabudowy Helu, przy głównym deptaku, pełnym atrakcji i gwaru - ul. Wiejskiej. W sezonie wakacyjnym ul. Wiejska, przy której leży Helski Dom, to gwarne centrum życia Helu z mnóstwem kawiarni, restauracji i placów zabaw. Z drugiej strony dom graniczy z portem rybacko-jachtowym w Helu oraz ul. Maszopów. Naszych drogich Gości informujemy, iż przy Helskim Domu nie posiadamy parkingu - z uwagi na jego umiejscowienie wśród historycznej zabudowy i głównego deptaku Helu. W okolicy naszego naszej domu znajdą Państwo wiele parkingów.

Stworzyliśmy w Helskim Domu sześć apartamentów wakacyjnych, dbając o dobór naturalnych, przyjaznych środowisku materiałów i zachowując elementy oryginalnego wystroju. Nie znajdą Państwo w Helskim Domu udogodnień takich jak w wakacyjnych resortach. Będą Państwa otaczać naturalne materiały (drewno, cegła, kamień, trawa), które wykorzystaliśmy jako elementy wystroju i wyposażenia, pamiątki z podróży oraz meble vintage odnalezione w naszym domu lub w okolicy. W naszym niewielkim ogródku i doniczkach znajdą Państwo zioła, do których używania serdecznie zachęcamy.

Mamy jednak nadzieję, iż po przekroczeniu naszej starej, kutej bramy odnajdą Państwo spokojną atmosferę nadmorskiego wypoczynku – i pensjonatu, który już od sto lat temu gościł w sowich murach spragnionych bałtyckich plaż kuracjuszy.

Namawiamy aby podczas wakacji odkryli Państwo spokojny urok bycia offline i wsłuchali się w nadmorski wiatr i odgłosu pobliskiego portu rybackiego.

Serdecznie zapraszamy do spędzenia wolnego czasu w Helskim Domu!

Dom

Historia

W historii Helu można wyczytać, iż wraz otwarciem kąpieliska morskiego w czerwcu 1896 roku zmieniała się zabudowa Helu – rozpoczęto przebudowę ul. Wiejskiej. Wtedy obok starych rybackich chat powstały nowe murowane budynki hoteli i pensjonatów. Nie znamy daty wybudowania naszego Helskiego Domu. Jak wynika z zachowanych pocztówek – już w 1910 roku w dzisiejszym Helskim Domu (którego murowana z czerwonej cegły bryła niewiele się zmieniła) działał pensjonat i restauracja oraz kawiarnia helskiego wędzarza Karla Hallmana.

O wojennej historii budynku nic nie wiadomo, jedynie ślady zniszczenia ceglanej fasady wskazują, iż w czasie działań wojennych latach 1939-1945 najwyższe piętro domu musiało zostać poważnie zniszczone, a następnie odbudowane w nieco zmienionej formie.

Po II wojnie światowej – prawdopodobnie od lat 50 tych w naszym budynku działała restauracja i piwiarnia (zwana Kaszubską) - miejsce ciągle żywe we wspomnieniach starszych mieszkańców Helu. Na początku nowego wieku można jeszcze było zobaczyć ścianę za barem, gdzie przez 50 lat marynarze i podróżnicy naklejali banknoty przywiezione z dalekich egzotycznych podróży. Niestety późniejszy pożar i dewastacja budynku zatarły te cenne pamiątki. Pokoje gościnne mieściły się w tym budynku prawdopodobnie od lat 90tych ubiegłego wieku.

Następnie na początku nowego tysiąclecia budynek gościł „Tawernę u Maćka”, a potem restaurację Helską, którą zastąpiła „Stara Tawerna Helska”. Był też siedzibą małego muzeum akwarystycznego.

W 2005 roku rozpoczął się nowy rozdział historii Helskiego Domu, którego nie ominęły poważne katastrofy jak duży pożar w 2008 roku. Nie był to pierwszy pożar w tym miejscu, ponieważ prace remontowe w piwnicach Helskiego Domu ujawniły, iż na głębokości ok 40 cm znajduje się gruba warstwa spaleniskowa.

Obecny etap remontu Helskiego Domu zakończył się w 2010 roku. Podczas remontu starliśmy się zachować tak dużo oryginalnych elementów, jak tylko było to możliwe. Przywróciliśmy pierwotny wygląd schodom, odsłoniliśmy drewniane podłogi – tam gdzie nie zniszczył ich pożar, a w miejsce zniszczonych pieców odbudowaliśmy kominki. Udało się nam także zdobyć unikalne pamiątki z likwidowanych wtedy (2006-2008) historycznych oddziałów produkcyjnych Stoczni Gdańskiej - między innymi aparaty spawalnicze i wielkie lampy z warsztatów elektrycznych - gdzie być może pracowali przyszli liderzy strajków i tworzyła się przyszłość naszego kraju.
Na dalsze prace renowacyjne czekają jeszcze głębokie piwnice Helskiego Domu.

W sierpniu 2013 roku nastąpiła inauguracja działalności Salonu Wiejska 82 – który funkcjonował do 2014 roku. W tym czasie odbyło się kilkanaście spotkań prowadzonych przez znane osobistości świata sztuki, moderowanych przez Pana Wiesława Gierasa, znanego twórcę i dyrektora festiwali teatralnych jednego aktora. Między innymi w dniu 2 sierpnia wystąpił Pan Olgierd Łukaszewicz ze wspomnieniami o Panu Andrzeju Łapickim.

W 2018 roku Helski Dom zamknął swoje podwoje z zamiarem zakończenia działalności, jednak nasi Goście nie zapomnieli o nas - przyjeżdżali i dzielili się z nami swoją pozytywną energią i serdecznością. To właśnie nasi wspaniali Goście od zawsze tworzyli niezwykłą atmosferę naszego pensjonatu, pozostając główną motywacją dla właścicieli tego niezwykłego miejsca. Helski powraca do Państwa w 2020 roku – w nowej formule - jako mieszkania wakacyjne, które mogą Państwo wynająć na tydzień, dwa, trzy i więcej – dając sobie szanse, aby poczuć się jak we własnym domu nad morzem wyposażonym w przyjazne, naturalne materiały.

W kwietniu 2020 roku Helski Dom odpowiedział na szlachetną akcję „Pokój dla Medyka” zainicjowaną przez Pana Burmistrza M. Wądołowskiego, oferując dwa tygodnie bezpłatnego wypoczynku w naszym największym Niebieskim Apartamencie dla przedstawicieli służby zdrowia chcących zregenerować siły po walce z Covid-19 w pięknym Helu.
Link