slider slider slider

Helski Domek dawniej

Helski Domek
ul. Wiejska 82
Hel 84-150
tel. 48 882 817 772
Szanowni Państwo,

Helski Domek to stylowe Apartamenty wakacyjne w budynku z początku XX wieku, z historyczną ceglaną elewacją, w którym już ponad 100 lat temu funkcjonował jeden z pierwszych helskich domów gościnnych.
Stworzyliśmy w naszym Helskim Domku sześć apartamentów wakacyjnych, dbając o dobór naturalnych, przyjaznych środowisku materiałów i zachowując elementy oryginalnego wystroju, dlatego też nie znajdą Państwo w Helskim Domku zbyt wielu „hotelowych” udogodnień – będą Państwa otaczać naturalne materiały (drewno, cegła, kamień, trawa), które wykorzystaliśmy jako elementy wystroju i wyposażenia, Elementami wystroju, które nadają naszemu pensjonatowi uroku są także pamiątki z licznych podróży oraz meble vintage odnalezione w tym domu lub w naszej okolicy.

W naszym niewielkim ogródku i doniczkach znajdą Państwo zioła (miętę, melisę, bazylię, koper, rukolę i szczypiorek), do których używania serdecznie zachęcamy.

Helski Domek ulokowany jest się w ciągu historycznej zabudowy Helu, przy głównym deptaku - ul. Wiejskiej. Z drugiej strony dom graniczy z portem rybacko-jachtowym w Helu oraz ul. Maszopów.
Naszych serdecznych gości informujemy, iż przy Helskim Domu nie posiadamy parkingu z uwagi na jego umiejscowienie wśród historycznej zabudowy Helu.

W sezonie wakacyjnym ul. Wiejska, przy której leży Helski Domek, to gwarne centrum życia Helu z mnóstwem kawiarni, restauracji i placów zabaw. Mamy jednak nadzieję, iż po przekroczeniu naszej starej, kutej bramy odnajdą Państwo spokojną atmosferę nadmorskiego wypoczynku.

Pragniemy, by towarzyszyła Państwu atmosfera nadmorskiego domku wakacyjnego, stąd wystrój nawiązuje do różnych nadmorskich regionów. Apartamenty zapewniają dużo przestrzeni, a przy tym posiadają aneksy kuchenne z elektryczną płytą kuchenną, lodówką, czajnikiem i zestawem naczyń oraz nakryć stołowych (dwa najmniejsze jedynie szafki kuchenne” z kuchenką i lodówką). W dwóch apartamentach (Zielonym i Niebieskim) znajdą Państwo tradycyjne kominki – zachęcające do stworzenia romantycznej i przytulnej atmosfery podczas wypoczynku.

Naszych gości informujemy, iż z uwagi na historyczne umiejscowienie naszego pensjonatu mogą występować nieznaczne niedogodności związane możliwym z chwilowym brakiem dostępu do WiFi lub stu programów telewizyjnych - tym samym mamy nadzieję, iż trudności te nie będą stanowić przeszkody w Państwa wypoczynku. Na ten czas prosimy aby odkryli Państwo spokojny urok bycia off line, podczas gdy my dołożymy wszelkich starań w zmaganiach z naszym kapryśnym dostawcą sygnału.

Serdecznie zapraszamy do spędzenia wolnego czasu w Helskim Domku.

Domek

Historia

W historii Helu można wyczytać, iż wraz otwarciem kąpieliska morskiego w czerwcu 1896 roku zmieniała się zabudowa Helu – rozpoczęto przebudowę ul. Wiejskiej. Wtedy obok starych rybackich chat powstały nowe murowane budynki hoteli i pensjonatów. Nie znamy daty wybudowania naszego Helskiego Domku. Jak wynika z zachowanych pocztówek – już w 1910 roku w dzisiejszym Helskim Domku (którego murowana z czerwonej cegły bryła niewiele się zmieniła) działał pensjonat i restauracja oraz kawiarnia helskiego wędzarza Karla Hallmana.

O wojennej historii budynku nic nie wiadomo, jedynie ślady zniszczenia ceglanej fasady wskazują, iż w czasie działań wojennych latach 1939-1945 najwyższe piętro domu musiało zostać poważnie zniszczone, a następnie odbudowane w nieco zmienionej formie.

Po II wojnie światowej – prawdopodobnie od lat 50 tych w naszym budynku działała restauracja i piwiarnia (zwana Kaszubską) - miejsce ciągle żywe we wspomnieniach starszych mieszkańców Helu. Na początku nowego wieku można jeszcze było zobaczyć ścianę za barem, gdzie przez 50 lat marynarze i podróżnicy naklejali banknoty przywiezione z dalekich egzotycznych podróży. Niestety późniejszy pożar i dewastacja budynku zatarły te cenne pamiątki. Pokoje gościnne mieściły się w tym budynku prawdopodobnie od lat 90tych ubiegłego wieku.

Następnie na początku nowego tysiąclecia budynek gościł „Tawernę u Maćka”, a potem restaurację Helską, którą zastąpiła „Stara Tawerna Helska”. Był też siedzibą małego muzeum akwarystycznego.

W 2005 roku rozpoczął się nowy rozdział historii Helskiego Domku, którego nie ominęły poważne katastrofy jak duży pożar w 2008 roku. Nie był to pierwszy pożar w tym miejscu, ponieważ prace remontowe w piwnicach Helskiego Domku ujawniły, iż na głębokości ok 40 cm znajduje się gruba warstwa spaleniskowa.

Obecny etap remontu Helskiego Domku zakończył się w 2010 roku. Podczas remontu starliśmy się zachować tak dużo oryginalnych elementów, jak tylko było to możliwe. Przywróciliśmy pierwotny wygląd schodom, odsłoniliśmy drewniane podłogi – tam gdzie nie zniszczył ich pożar, a w miejsce zniszczonych pieców odbudowaliśmy kominki. Udało się nam także zdobyć unikalne pamiątki z likwidowanych wtedy (2006-2008) historycznych oddziałów produkcyjnych Stoczni Gdańskiej - między innymi aparaty spawalnicze i wielkie lampy z warsztatów elektrycznych - gdzie być może pracowali przyszli liderzy strajków i tworzyła się przyszłość naszego kraju.
Na dalsze prace renowacyjne czekają jeszcze głębokie piwnice Helskiego Domku.

W sierpniu 2013 roku nastąpiła inauguracja działalności Salonu Wiejska 82 – który funkcjonował do 2014 roku. W tym czasie odbyło się kilkanaście spotkań prowadzonych przez znane osobistości świata sztuki, moderowanych przez Pana Wiesława Gierasa, znanego twórcę i dyrektora festiwali teatralnych jednego aktora. Między innymi w dniu 2 sierpnia wystąpił Pan Olgierd Łukaszewicz ze wspomnieniami o Panu Andrzeju Łapickim.

W 2018 roku Helski Domek zamknął swoje podwoje z zamiarem zakończenia działalności, jednak nasi Goście nie zapomnieli o nas - przyjeżdżali i dzielili się z nami swoją pozytywną energią i serdecznością. To właśnie nasi wspaniali Goście od zawsze tworzyli niezwykłą atmosferę naszego pensjonatu, pozostając główną motywacją dla właścicieli tego niezwykłego miejsca. Helski Domek powraca do Państwa w 2020 roku – w nowej formule - jako mieszkania wakacyjne, które mogą Państwo wynająć na tydzień, dwa, trzy i więcej – dając sobie szanse, aby poczuć się jak we własnym domu nad morzem wyposażonym w przyjazne, naturalne materiały.

W kwietniu 2020 roku Helski Domek odpowiedział na szlachetną akcję „Pokój dla Medyka” zainicjowaną przez Pana Burmistrza M. Wądołowskiego, oferując dwa tygodnie bezpłatnego wypoczynku w naszym największym Niebieskim Apartamencie dla przedstawicieli służby zdrowia chcących zregenerować siły po walce z Covid-19 w pięknym Helu.
Link