slider slider slider

Helski Domek dawniej

slider
Helski Domek
ul. Wiejska 82
Hel 84-150
tel. 48 600 564 668
Szanowni Państwo,

Zapraszamy Państwa do spędzenia wolnych chwil w Helskim Domku - historycznym budynku z ceglaną elewacją i zachowanymi elementami oryginalnego wystroju, w którym już na początku XX wieku mieścił jeden z pierwszych pensjonatów Helu. Tradycję tą kontynuujemy od 2009 roku oddając do Państwa dyspozycji 6 apartamentów i salon w którym mogą Państwo poczytać lub posłuchać muzyki.
Helski Domek znajduje się w sąsiedztwie tradycyjnej zabudowy Helu, przy głównym deptaku - ul. Wiejskiej, która w sezonie wakacyjnym stanowi gwarne centrum życia miejscowości. W Helski Domku znajduje się restauracja Stara Tawerna Helska, gdzie mogą Państwo zamówić śniadania. W sezonie letnim w Helskim Domku działa „Salon Wiejska 82” w ramach festiwalu teatralnego.
W niewielkiej odległości od Helskiego Domku znajduje się molo i port rybacko-jachtowy oraz plaża nad Zatoką, a ok. pół kilometra dzieli Helski Domek od latarni morskiej, deptaku na cyplu Helskim i plaży nad morzem.

Domek

Aktualnosci

znaczek
Historia – Helski Domek Kiedyś i Dziś
czytaj więcej

X - W historii Helu można wyczytać iż  wraz  otwarciem kąpieliska morskiego w czerwcu 1896 roku zmieniała się zabudowa Helu – rozpoczęto przebudowę ul. Wiejskiej  obok starych rybackich  chat wznosząc nowe murowane budynki  hoteli i pensjonatów.  Jak wynika z zachowanych pocztówek – już  w 1910 roku w dzisiejszym Helskim Domku (którego murowana z  czerwonej cegły  bryła niewiele się zmieniła)  działał pensjonat  i restauracja oraz kawiarnia  helskiego wędzarza karla Hallmana.  
O międzywojennej historii budynku nic nie wiadomo, jedynie ślady zniszczenia ceglanej fasad woskują iż w czasie działań wojennych 1939- 1945 najwyższe piętro domu musiało zostać poważnie zniszczone.

X -Po II wojnie światowej – prawdopodobnie od lat 50 tych w budynku działała restauracja i piwiarnia, miejsce żywe we wspomnieniach mieszkańców Helu. Następnie na początku nowego tysiąclecia budynek gościł Tawernę u Maćka, a następnie mini oceanarium, które obecnie zastąpiła Stara Tawerna Helska. W budynku mieścił się prawdopodobnie od latach 90 tych pokoje gościnne do 2004 r.

Od 2005 roku zaczyna się nowy rozdział historii Helskiego Domku, którego nie ominęły i poważne katastrofy jak duży pożar w 2008 roku. Zresztą  był to pożar nie pierwszy w tym miejscu  ponieważ prace remontowe w piwnicach Helskiego Domku ujawniły iż na głębokości ok 40 cm znajduje się warstwa spaleniskowa. Remont Helskiego Domku zakończył się w 2010 roku , choć na adaptację czekają jeszcze głębokie piwnice Helskiego Domku.

znaczek
Salon Wiejska 82 – Rozmowy o Polskich Aktorach
czytaj więcej

W  sierpniu 2013 roku nastąpiła inauguracja działalności Salonu Wiejska 82. Dotychczas odbyły się 3 spotkania prowadzone przez znane osobistości świata sztuki, a moderowane przez Pana Wiesława Gerasa, znanego twórcę i dyrektora festiwali teatralnych. 
W dniu 2 sierpnia wystąpił Pan Olgierd  Łukaszewicz ze wspomnieniami o Andrzeju Łapickim, na kolejnych spotkaniach  wspominano...